Deviatnik k don Boscovi - 6. deň

6. deň – nežnosť a dobré spôsoby

Deviatnik don Bosco

Zamyslenie:

Veľmi dôležité sa nám zdajú dve stránky na pochopenie ducha každého saleziánskeho oratória. Prinášame ich tu:

«Cieľom sviatočného oratória je zabaviť mládež vo sviatočné dni príjemným a slušným rozptýlením po účasti na bohoslužbách.

Hovorí sa:

1. Zabaviť mládež vo sviatočné dni. Myslí sa tu hlavne na mladých robotníkov, ktorí sú najmä vo sviatočné dni vystavení veľkým mravným i telesným nebezpečenstvám. Nevylučujú sa však ani študenti, ktorí by sem vo sviatočné dni alebo cez prázdniny chceli prichádzať.

2. Príjemné a slušné rozptýlenie, schopné naozaj osviežiť, a nie zaťažiť. Preto nie sú povolené také hry a zábavy, skoky, behy a iné podobné veci, ktoré by mohli ohroziť zdravie alebo mravnosť chlapcov.

3. Po účasti na bohoslužbách. Prvoradým cieľom je náboženská výuka. Všetko ostatné je vedľajšie a má chlapcov len prilákať.

Toto Oratórium je pod ochranou svätého Františka Saleského, a preto každý, kto sa chce venovať tejto práci, musí si tohto svätca vziať za vzor v láske a v dobrých spôsoboch. Sú to pramene, z ktorých vyvierajú plody, aké má priniesť Dielo oratórií.

Myšlienka:

 Slová majú vychádzať viac zo srdca ako z úst.

Modlitba k don Boscovi

Svätý Ján Bosco, otec a učiteľ mládeže, ty si toľko pracoval pre spásu duší; buď nám vodcom, aby sme hľadali svoje duševné dobro a spásu blížneho. Pomáhaj nám plniť si dobre svoje povinnosti, premáhať náruživosti a ľudské ohľady. Nauč nás milovať Sviatostného Spasiteľa, Pannu Máriu Pomocnicu a Svätého otca, rímskeho pápeža. Vypros nám šťastnú hodinu smrti, aby sme prišli k tebe do neba. Amen.

Predsavzatie:

Pokúsim sa o láskavé slovo povzbudenia, pochvalu...

Zdieľať na Facebooku Zdieľať cez WhatsApp Poslať emailom
Na stránke používame cookies
Na našej stránke používame cookies. Slúžia nám na zlepšovanie tejto stránky a monitoring návštevnosti. Prehliadaním webu a použitím príslušného nastavenia webového prehliadača vyjadrujete súhlas s ich používaním.