Deviatnik k don Boscovi: 1. deň

Piatok 22.1.: Nádej v mladých

„Kristus žije. On je našou nádejou a najkrajšou mladosťou tohto sveta. Všetko, čoho sa dotkne, stáva sa mladým, stáva sa novým, napĺňa sa životom.“ (Christus vivit 1)

Zamyslenie:

Don Cafasso ma duchovne viedol už šesť rokov. Ak som v živote urobil dačo dobrého, vďačím jemu. Sprevádzal ma svojou radou v rozhodovaní, plánovaní a v usmerňovaní mojej kňazskej práce.

Začal som s ním chodiť navštevovať väzňov. Vo väzniciach som spoznal, čo je to ľudská zloba a bieda. Vidieť toľko 12 až 18-ročných chlapcov, zdravých, silných, inteligentných, vidieť ich zaháľať zavšivavených a trápených plošticami, bez chleba a bez dobrého slova, bolo čosi strašné.

Títo nešťastní mladíci boli škvrnou našej vlasti a hanbou rodín. Boli ponížení až po stratu svojej dôstojnosti. Čo ma najviac znepokojovalo, bolo, že mnohí, keď sa dostali na slobodu, boli rozhodnutí žiť ináč, lepšie, ale zakrátko sa zasa dostali za mreže. 

Hľadal som príčinu a prišiel som na to, že mnohí sa dostali znova do väzenia len preto, že boli ponechaní sami na seba. Myslel som si: «Títo chlapci by mali vonku nájsť dajakého priateľa, ktorý by sa o nich staral, pomáhal im, učil ich a chodil s nimi v nedeľu do kostola. Tak by sa azda neskazili a do väzenia by sa ich tak dostalo omnoho menej.» Zveril som sa s touto myšlienkou don Cafassovi a s jeho pomocou som hľadal spôsob, ako ju uskutočniť. Dôveroval som Pánu Bohu, lebo som vedel, že bez jeho pomoci všetko naše úsilie vyjde nazmar.

(Spomienky Jána Bosca)

Modlitba:

Svätý Ján Bosco, otec a učiteľ mládeže, ty si toľko pracoval pre spásu duší; buď nám vodcom, aby sme hľadali svoje duševné dobro a spásu blížneho. Pomáhaj nám plniť si dobre svoje povinnosti, premáhať náruživosti a ľudské ohľady. Nauč nás milovať Sviatostného Spasiteľa, Pannu Máriu Pomocnicu a Svätého otca, rímskeho pápeža. Vypros nám šťastnú hodinu smrti, aby sme prišli k tebe do neba.

Aktivita:

Don Bosco veril v mladých a mal v nich nádej do budúcnosti. Poznáš ho dobre? Čo si sa už o ňom dozvedel? Poznáš ho, miluješ a nasleduješ? Skús vyplniť nasledujúci kvíz a pomôž tiež svojmu stretku? Koľko bodov získaš, toľko sa priráta pre tvoje stretko. Veľa šťastia.  Odpovede si môžeš nájsť v knihe Spomienok Jána Bosca.  Prvý aj druhý stupeň má vlastný kvíz.

Kvíz pre prvý stupeň ZŠ Kvíz pre druhý stupeň ZŠ

Prečítajte si viac informácií o "Stretko deviatniku" a dozviete, ako sa môžete aj vy zapojiť a aké sú pravidlá súťaže medzi stretkami!

sdb fma domka laura 
scvc laura

Zdieľať na Facebooku Zdieľať cez WhatsApp Poslať emailom
Na stránke používame cookies
Na našej stránke používame cookies. Slúžia nám na zlepšovanie tejto stránky a monitoring návštevnosti. Prehliadaním webu a použitím príslušného nastavenia webového prehliadača vyjadrujete súhlas s ich používaním.